09 grudnia, 2015

Tonik salicylowy 2%, KKA #9

Kwas salicylowy, biały drobny proszek. Dobrze się zapowiada :D  Kwas salicylowy należy do grupy kwasów BHA (łagodniejsze niż AHA, ale mocniejsze niż PHA). Ma właściwości złuszczające i  dzięki temu, że rozpuszczalny jest tylko w alkoholu i tłuszczach a nie w wodzie, ma zdolności przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb skóry gdzie dociera do mieszków włosowych. Leczy trądzik. Odblokowuje pory, oczyszcza skórę z zaskórników. Zapobiega powstawaniu wyprysków. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Pomaga w gojeniu się ran. Aby te wszystkie właściwości mogły wystąpić potrzebne jest odpowiednie stężenie i pH.
Jeżeli macie cerę tłustą możecie bez obawy stosować BHA bez przerwy, jeśli jednak macie skórę suchą lub normalną zalecam wtedy przerwę (ok 3 miesiące) po ok 5 miesiącach regularnego stosowania.



Czas przygotowania: ok 10 minut
Poziom trudności: średnie
Trwałość: ok miesiąc
Przechowywanie: w suchym, zacienionym miejscu

Składniki: (na 50 ml toniku)
- kwas salicylowy 1ml
- spirytus rektyfikowany 95% 15 ml
- woda desytolowana/mineralna lub hydrolat 34 ml
*papierki lakmusowe

Dodatkowo: 
- soda oczyszczona
- kwas mlekowy



Sposób przygotowania:
Do szklanego pojemnika wlewamy spirytus, dodajemy kwas i uzupełniamy wodą. Mieszamy. Sprawdzamy pH przy pomocy papierków lakmusowych. pH powinno wynosić między 3 - 4. Gdy pH jest odpowiednie przelewamy do pojemniczka.

Jeżeli pH jest:
- za wysokie; dodajemy po trochu kwasu salicylowego lub mlekowego
- za niskie; dodajemy po trochu sody oczyszczonej
.
Pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze KWAS DO WODY :-)

Sposób użycia:
Przed użyciem wstrząsamy pojemniczkiem. Nalewamy obficie na wacik i przecieramy twarz i inne miejsca objęte dermatozami. Oczywiście omijając okolice oczu. Najlepiej tonik stosować wieczorem, aby nie narażać się na promieniowanie słoneczne. Kiedy toniku używamy rano warto zaopatrzyć się w filtr przeciwsłoneczny. Mimo, że stężenie toniku jest niskie.