22 maja, 2017

PARÓWKI ZIOŁOWE - KOSMETYCZNE

Parówka kosmetyczna to jeden z najstarszych zabiegów na twarz. Pewnie większość naszych prababć czy babć już je stosowało. I w sumie nic dziwnego, bo to bardzo prosty, a zarazem tani sposób na pielęgnację skóry. Pod wpływem pary wodnej dochodzi do rozpulchnienia naskórka i rozszerzenia porów. W tym czasie opary ziół mogą pomóc skórę oczyścić czy też nawilżyć.


Przeciwwskazana jest dla osób posiadających cerę naczyniową i wrażliwą ze skłonnością do alergii (akurat to pwsk jest połowiczne, bo można wykorzystać samą parę wodną. W salonie kosmetologicznym jest wykorzystywany podobny zabieg, z użyciem wapozonu. Do domu możemy też kupić specjalne sauny do twarzy, albo po prostu nadstawić buzię nad garnek z wodą), a także przy złej tolerancji ciepła. Również nie powinno się stosować parówek przy zaburzeniach czucia oraz przy ogólnym osłabieniu organizmu.

Dla wszystkich osób, które nie mają z tym problemu sauny ziołowe powinny się sprawdzić. Dużą zaletą jest to, że każdy rodzaj cery na niej skorzysta. Sucha będzie bardziej nawilżona, tłusta zostanie oczyszczona z nadmiaru łoju, a trądzikowa dzięki parze wodnej zostanie odkażona, a opary ziołowe pomogą załagodzić stany zapalne. Podczas parówki ciepło działa na mikrokrążenie w skórze, więc cera nabiera też zdrowego kolorytu.


Wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy wrzucić wybraną mieszankę ziołową do miski czy garnka. Można wykorzystać zioła świeże, ale też ususzone.

Polecane zioła dla poszczególnych typów cer: 
sucha: rumianek, nagietek, lipa, róża, kozieradka, melisa, lawenda, prawoślaz, podbiał, bez czarny 
normalna: dowolne z powyższej i poniższej grupy 
tłusta: bratek, pokrzywa, tymianek, szałwia, skrzyp, mięta, rozmaryn, oczar wirginijski, zielona herbata


Dodatkowo można użyć olejków eterycznych, kawałków owoców czy płatków kwiatów. Wtedy efekt w zależności od użytych surowców będzie mocniejszy i bardziej przyjemny.

Następnie przygotowaną mieszankę zalać przegotowaną wodą (ok. pół litra). Odczekać 5 minut, aż zioła się zaparzą po czym nastawić buzię nad parą (z zamkniętymi ustami – oddychamy przez nos, i zamkniętymi oczami). W zależności od typu cery jaki posiadacie czas oraz częstotliwość będzie zróżnicowana:
sucha 3-5 min/tydzień
mieszana 5-7 min/tydzień
tłusta 10 min/1-2x w tygodniu (dodatkowo można nakryć głowę ręcznikiem - jak przy inhalacjach)



Później osuszyć twarz ręcznikiem jednorazowym i opłukać letnią wodą. Następnie przetrzeć/spryskać zimnym tonikiem lub hydrolatem


Teraz skóra jest idealnie przygotowana na dalszą pielęgnację jak peeling i maseczkę (w przypadku glinek do zwilżania można użyć naparu z parówki). Przy rozpulchnionej skórze i otwartych porach oczyszczanie czy przenikanie substancji aktywnych jest ułatwione. Odradzam jednak oczyszczanie manualne (palcami czy łyżeczką Unny, obojętnie). Chociaż niedoskonałości łatwiej się pozbyć to można szybko z tym wyciskaniem przesadzić i narobić sobie blizn.

[nagietek, lipa i rumianek]

Stosujecie parówki ziołowe? Jaka jest Wasza ulubiona mieszanka? :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz